Marta Guśniowska

Bratříčci Svatého Františka

Překlad a výprava: Pavel Hubička
Režie: Jacek Poplawski
Hudba: Pavel Helebrand

Délka představení: 60 min.

Vhodná věková skupina: 3+

Premiéra: 8.1.2021

Fotogalerie

Anotace

František, zvaný též "chudáček z Assisi", nebo také "nejveselejší ze svatých", miloval celý svět a zvlášť jeho "menší" obyvatele - zvířátka. Ta malá i ta velká, milá i strašlivá. V textu Marty Guśniowské cestuje sv. František světem, potkává lidi i zvířata a ke všem je dobrý. Usmiřuje rozvášněné, těší smutné, baví ponuré. Se zvířaty mu to jde snadno, s lidmi už je to těžší. Cosi jim dává ale i sám sebe obohacuje. Připomná nám dětskou schopnost úžasu a nadšení z nejobyčejnějších věcí a rozvíjení citlivosti, s níž bychom měli kráčet životem. Ukazuje nám, jak fascinující může být svět, když si jen najdeme čas, abychom se zastavili a pohlíželi na něj s dětskou vnímavostí.
V Polsku byla inscenace poprvé uvedena na jeviště v Teatrze Lalek Opole v režii známého českého režiséra Petra Nosálka.
Pro děti od tří let.

Několik slov o autorce a režiséru inscenace:

Marta Guśniowska
Polská autorka knížek a divadelních her pro starší i mladší publikum, spolupracující s většinou polských loutkových divadel. Je jedním z nejčastěji frekventovaných autorů na polských scénách. Napsala přes 100 divadelních her pro mladé publikum. Její texty inteligentním a humorným způsobem hovoří o věcech neobvykle vážných - o přátelství, jinakosti, bytí sebou, překonávání stereotypů, odcházení. Halina Waszkiel v měsíčníku Teatr o Martě Guśniowské poznamenala: "Psaní Marty Guśniowské je zároveň pohádka i absurdní divadlo, ale vždycky je to divadlo fantazie, metafory, paraboly. Její díla by se měla prodávat v lékárnách jako lék na depresi a detoxikaci na zlo světa."
Mata Guśniowska je několikanásobnou nositelkou ceny "Ogólnopolski konkurs na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej" - obdoby naší Ceny Radoka - mezi jinými rovněž za divadelní hru "O mniejszych Braciszkach Świętego Franciszka" (Bratříčci svatého Františka). Je rovněž mnohanásobnou laureátkou "Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży", organizované nejvýznamnějším polským centrem dětského umění - "Centrum sztuki dziecka" v Poznani.

Jacek Popławski
Ředitel a umělecký vedoucí divadla Banialuka a ředitel Mezinárodního festivalu loutkářských umění v Bielsku-Białej, herec, režisér. Svou profesní dráhu začínal jako herec v divadle Maska v Rzeszově a v divadle Ateneum v Katowicích. Režíroval inscenace v Słupsku, Będzině, Katowicích, Rzeszowě, Częstochowé. V roce 2006 obdržel ocenění "Ogólnopolski konkurs na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej" za roli Torgolika v představení "O Smoku Grubeloku" v režii Petra Nosálka.


Osoby a obsazení

František Herz - František

Vilém Čapek - František

Barbora Dobišarová - Klára

Helena Pešková - Klára

Eva Koupová - Anděl

Kateřina Höferová - Anděl