Marta Guśniowska
DÉLKA PŘEDSTAVENÍ: 60 min.
PREMIÉRA: 8. 1. 2021

Bratříčci sv. Františka

věk 4+

Překlad a výprava: Pavel Hubička
Režie: Jacek Poplawski
Hudba: Pavel Helebrand
Dramaturgická spolupráce: Eva Janěková
Divadlo Radost

Anotace

Divadlo Radost
Především bychom chtěli zdůraznit, že hlavní postavou této hry není vážný, moudrý a důstojný světec, (kterým František z Assisi ostatně nikdy nebyl), ale František - mládenec s dětskou duší, fantazií a hravostí. Tedy František z období, kdy ještě on sám skoro netušil, kým se v budoucnu stane.

Komorní hru, kterou uvádíme na Malé scéně napsala významná polská autorka, která má na svém kontě mnohá ocenění za literární a dramatická díla, jež jsou z velké části věnována dětem. Hry Marty Guśniowské jsou humorné, plné fantazie, vtipné ale nepodbízivé - a jsou vlastně o velmi prostých, ale důležitých věcech. O přátelství, pochopení pro druhé, o laskavosti, vlídnosti a toleranci. Přesně tohle platí pro Františka, kterého nechává putovat světem, potkávat lidi a usmiřovat jejich často malicherné spory, potěšit je a učit je dívat se na svět s nadějí. Na své cestě světem se František setkává nejen s lidmi - ve hře je např. krásný výstup sedláčka s jeho tvrdohlavým oslíkem, humorný, ale zároveň velmi sugestivní. František mluví s ptáky, mouchami, krtkem, (ty všechny považuje za své "bratříčky"), dokonce i vlka naučí domluvit se a žít s lidmi. I malý divák vnímá, že František těm, které potká, rozdává svou laskavost, ale zároveň tím obohacuje i sám sebe.

Chtěli jsme - a myslíme, že se nám to podařilo - aby naše inscenace dokázala postihnout a předat dětem i dospělým právě onu potřebu prostých a zdánlivě "obyčejných" vztahů a dnes tak často opomíjených hodnot prostřednictvím někoho jim blízkého. Člověka s dětskou schopností úžasu, nadšení a citlivosti ke všem bytostem, který na přelomu dvanáctého a třináctého století "vyšel nad světem jako slunce" (Dante Alighieri).

Velmi uvítáme jakékoliv vaše ohlasy na tuto inscenaci.
Divadlo Radost

Osoby a obsazení

Divadlo Radost
František Herz (František) | Vilém Čapek (František) | Barbora Dobišarová (Klára) | Helena Dvořáková (Klára) | Eva Koupová (Anděl) | Kateřina Höferová (Anděl)
Divadlo Radost

Fotogalerie

Divadlo Radost