Laurent Binet - Marius Szczygiel
DÉLKA PŘEDSTAVENÍ: 1 hodina
PREMIÉRA: 24. 10. 2021

24. října 1942

věk 12+ a dospělí

Scénář, režie, výprava: Marek Zákostelecký
Dramaturgie: Pavel Trtílek
Hudba: David Smečka
Projekce: Jindřich Max Pavlíček
Divadlo Radost

Anotace

Divadlo Radost
24. října 1942 byla v koncentračním táboře Mauthausen popravena většina civilistů, kteří pomáhali československým parašutistům s přípravou atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Naším představením bychom chtěli uctít jejich památku a připomenout jejich neobyčejné hrdinství i tento velký čin. Samotný příběh atentátu, vše co mu předcházelo i jeho vyvrcholení v kryptě kostela Cyrila a Metoděje, je hlavním obsahem našeho představení.
S pojmem hrdinství jsme v dnešní době - a speciálně v Česku - trochu na štíru. Jako by nebylo úplně v módě. I proto nám přišlo důležité všem lidem, kteří se na přípravě atentátu podíleli, vzdát hold?
Úplně jsme si nedokázali představit, jak bychom mohli příběh atentátu na říšského protektora Heydricha klasicky inscenovat, proto jsme zvolili formu scénické koláže z knih dvou zahraničních autorů: z románu "HHhH" od francouzského spisovatele Laurenta Bineta a z knihy fejetonů polského novináře Mariusze Szczygieła "Udělej si ráj!" Chtěli jsme připomenout, jaký má tento atentát ve světě stále velký ohlas.
Naše scénická koláž je doplněna množstvím video i audio ukázek, které umocňují a přibližují skutečnou atmosféru doby i protektorátu. Představení tak může být vhodným doplněním učiva české historie 20. století - vhodné pro 9. ročníky a střední školy.
Divadlo Radost

Osoby a obsazení

Divadlo Radost
Petr Šmiřák | Matěj Tauš | Dušan Hřebíček j.h.
Divadlo Radost

Fotogalerie

Divadlo Radost