4+

Bratříčci sv. Františka

František, mládenec s dětskou duší, fantazií a hravostí, putuje světem.

Především bychom chtěli zdůraznit, že hlavní postavou této hry není vážný, moudrý a důstojný světec (kterým František z Assisi ostatně nikdy nebyl), ale František – mládenec s dětskou duší, fantazií a hravostí. Tedy František z období, kdy ještě on sám skoro netušil, kým se v budoucnu stane.

Komorní hru, kterou uvádíme na Malé scéně, napsala významná polská autorka, která má na svém kontě mnohá ocenění za literární a dramatická díla, jež jsou z velké části věnována dětem. Hry Marty Guśniowské jsou humorné, plné fantazie a vtipné, ale nepodbízivé – a jsou vlastně o velmi prostých, ale důležitých věcech. O přátelství, pochopení pro druhé, o laskavosti, vlídnosti a toleranci. Přesně tohle platí pro Františka, kterého nechává putovat světem, potkávat lidi a usmiřovat jejich často malicherné spory, potěšit je a učit je dívat se na svět s nadějí. Na své cestě světem se František setkává nejen s lidmi – ve hře je např. krásný výstup sedláčka s jeho tvrdohlavým oslíkem, humorný, ale zároveň velmi sugestivní. František mluví s ptáky, mouchami, krtkem (ty všechny považuje za své „bratříčky“), dokonce i vlka naučí domluvit se a žít s lidmi. I malý divák vnímá, že František těm, které potká, rozdává svou laskavost, ale zároveň tím obohacuje i sám sebe.

Chtěli jsme – a myslíme, že se nám to podařilo – aby naše inscenace dokázala postihnout a předat dětem i dospělým právě onu potřebu prostých a zdánlivě „obyčejných“ vztahů a dnes tak často opomíjených hodnot prostřednictvím někoho jim blízkého. Člověka s dětskou schopností úžasu, nadšení a citlivostí ke všem bytostem, který na přelomu dvanáctého a třináctého století „vyšel nad světem jako slunce“ (Dante Alighieri).

Informace o představení

Věk: 4+
Délka představení: 1 hodina
Premiéra: 8. 1. 2021

Autor: Marta Guśniowska
Překlad: Pavel Hubička

Režie: Jacek Poplawski
Dramaturgie: Eva Janěková
Výprava: Pavel Hubička
Hudba: Pavel Helebrand

Obsazení

František: Vilém Čapek
Klára: Sabina Šlachtová / Helena Dvořáková
Anděl: Hana Kučová

Technické parametry

Česky

Recenze

Eva Davidová (Loutkář): Divadelní (nejen) vánoční rozjímání

Jaroslav Tuček: Divadelní noviny 3-2021

Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 31)

Hodnocení z Facebooku

Termíny představení

Upoutávka

Fotogalerie

Naši partneři:

Mediální partneři

Divadlo Radost

příspěvková organizace
Bratislavská 216/32
602 00 Brno-Zábrdovice

IČO: 00489123
DIČ: CZ00489123
DS: k6dkmq9