Otevíráme Radost!

Divadlo Radost se letos poprvé stane součástí festivalu architektury Open House Brno, který proběhne o víkendu 18. – 19. 5. Cílem festivalu je otevřít architektonicky zajímavé budovy Brna veřejnosti, a tak svým návštěvníkům ukázat metropoli, jak ji ještě neznají. 

Budova Divadla Radost samozřejmě patří do výčtu brněnských architektonických skvostů. Divadlo od svého založení v roce 1947 prošlo několika rozsáhlými přestavbami, z nichž poslední začala roku 1999. Cílem byl vznik moderního divadelního prostoru s několika variantami pro různorodé inscenace. I díky architektovi Oldřichu Prokešovi se povedlo tento cíl naplnit, a proto v současnosti Divadlo Radost disponuje čtyřmi scénami: Velkou scénou, Malou scénou, Letní scénou a Lodí (dříve Muzeum loutek)

Kromě nás se tento rok festivalu účastní dalších 115 budov! Více informací o celém festivalu můžete najít na jeho webových stránkách Open House Brno.

Naše divadlo si můžete prohlédnout v sobotu 18. 5. od 10 do 13 hodin. V prostorách bude rozmístěno několik informačních panelů, jinak budou prohlídky tzv. samoobslužné. Trasu, směr i čas prohlídky si tak můžete vybrat úplně sami podle vlastních preferencí. 🙂 Rezervace nejsou nutné.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu! 

Divadelní svět Brno 2024

Divadelní svět Brno je jeden z největších divadelních festivalů v České republice a je unikátním spojením spolupráce brněnských scén Národního divadla Brno, Divadla Husa na provázku, Městského divadla Brno, Divadla Radost, Divadla Polárka a uměleckých scén JAMU. Přiváží do Brna delikátní výběr zahraničních inscenací a to nejlepší z českého divadla za příslušný rok. Festival Divadelní svět Brno je několik dnů nabitých velkou činohrou, komorními projekty, tanečními inscenacemi, site-specific performancemi, doprovodným programem i akcemi pro profesionály. Festival je každoročně naplněn představeními, která spadají jak do opakujících se dramaturgických linií, tak inscenacemi reflektujícími aktuální společenská témata i dokumentární tvorbu věnující se některé z divadelních osobností, která se stala ve svém oboru fenoménem. V roce 2024 se festival Divadelní svět Brno uskuteční od 17. do 28. května 2024.

V Divadle Radost v rámci festivalu uvádíme dvě naše inscenace – A pak se to stalo! a Krysaře. Můžete však u nás vidět v rámci dětské linky i čtyři hostující soubory s celkem pěti inscenacemi – Naivní divadlo Liberec: #Burn #IAmHere #Herostratos, Les Antliaclastes (v koprodukci s DSB, Divadelní fakulta JAMU, České centrum v Paříži): Droeshoutův portrét: Jak se rodí Shakespeare, Fras: Všechno nejlepší a Za dveřmi, Musaši Entertainment Company: Fabula Sylvestris

Dramaturgyně Radosti, Vendula Borůvková doporučuje:

W00t! OK, boomer! Inscenace #Burn #IAmHere #Herostratos Naivního divadla Liberec je určena dospívajícímu publiku a ukazuje svět sociálních sítí zevnitř. IRL! Jak lovit lajčíky a followery? A budou z toho nějaký love? Poučné i pro generace X a Y, doporučujeme ale odborný doprovod z Generace Z! Show me your nejnovější meme a já ti řeknu, jaký jsi člověk! Já přijdu! #Humor #Divadlo #Fenomény #Názor

Existuje kámen mudrců? Mohl by být nadějí pro budoucnost světa? A co je to vlastně zač? Interaktivní inscenace Alchymisti – Zlatodějný teatrolab od Geisslers Hofcomoedianten pro starší i mladší publikum je jakousi divadelně alchymistickou laboratoří, díky níž nahlédnete do pěti alchymistických laboratoří na dvoře císaře Rudolfa II. Tváří v tvář baroku se tu ale hraje o něco většího – současný svět, který potřebuje objevy a zázraky úplně stejně.

Více informací o festivalu zde. Vstupenky na festivalová představení zde nebo na našem webu: v repertoáru u jednotlivých inscenací. 

My se na festival i na Vás moc těšíme! 

Kočování do Wroclavi

Díky pozvání našich polských kolegů se v pátek 15. března vypravíme z Brna do Wroclavi, kde v Teatr Polski (Scena im. J Grzegorzewskiego) představíme inscenaci Hamlet on the Road. Nejslavnější drama světa zpracované jako funerální muzikál inspirovaný poetikou jarmarečních kočovných loutkářů mohou zhlédnout diváci v neděli 17. března v 18 hodin a uvádíme jej v rámci festivalu hudby a divadla Przeglad Piosenki Aktorskiej v tomto obsazení:

Hamlet: František Herz

Horacio: Radim Sasínek

Ofélie: Barbora Dobišarová

Gertruda: Kateřina Höferová

Claudius: Vilém Čapek

Polonius, uspávač hadů, vévoda Gonzago: Jiří Skovajsa

Laertes, akrobatka, vévodkyně Babtista: Gabriel Kulíšek

Hrobník, duch, polykač ohně, Lucianus: Martin Cenek

Celý festival se uskuteční ve dnech 15.–24. 3. 2024 a mezi dalšími účinkujícími jsou např. Analog Collective či Teatr Powszechny. 

Výkladový slovník: Vernisáž a performance

Kterými slovy lze zachytit a popsat dětský svět? Co je pro malého člověka důležité, když jsou mu třeba čtyři? Co z toho, co ho obklopuje, se propíše do jeho paměti jako klíčová vzpomínka? A jakou bude mít barvu a náladu? Právě tímto se zabývá kniha Výkladový slovník Olgy Stehlíkové. Není to však žádný klasický lexikon, ale spíše lyrická literatura faktu tvořená vždy jen několika slovy, útržkem věty otevírající ve své jednoduchosti celý spletitý svět vzpomínek pocitů a asociací…

Slavnostní zahájení výstavy ilustrací vizuální umělkyně Michaely Caskové proběhne ve středu 27. 3. v 17 hodin. Ke každé vernisáži připravujeme i scénické čtení, tentokrát poněkud netradičně ve formě pohybové performance ve foyer Divadla Radost. Naše scénické čtení tedy bude spíše pohybovým a poetickým cvičením, které bude jednotlivá slovníková hesla rozžívat, dávat jim další rozměry, vyprávět příběhy za nimi skryté. A chce také pozvat ke snění a „vykládání slov“ malé i větší diváky. 

Večer: zuby, pyžamo, táta zívá pohádku…

Režie: Jan Lepšík, dramaturgie: Vendula Borůvková, hrají: Eliška Borisová, Vilém Čapek, Jiří Skovajsa

 

Srdečně zveme malé i velké, milovníky literatury i divadla.

 Vstup je volný.  

Co nám řekli pamětníci?

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat historické souvislosti a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo animovanou reportáž či komiks.
Od září 2023 se projektu účastní i žáci ze základních škol z Bílovic nad Svitavou, Ivanovic na Hané, Jedovnic, Mokré-Horákov, Pustiměře a ze Šlapanic.
Díky jejich práci se podařilo zachránit jedinečné životní příběhy pamětníků, které bude zveřejněny a uloženy na webových stránkách projektu a budou zařazeny do archivu Paměti národa, který je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě.

Vyvrcholením projektu je veřejné slavnostní setkání všech zúčastněných žákovských týmů a pamětníků, jejich rodin, zastupitelů zapojených obcí, městysů a měst a podporovatelů projektu. Toto setkání se uskuteční v úterý 12. března 2024 od 17:00 hodin v Divadle Radost v Brně. Žáci zde odprezentují výsledek své badatelské práce a představí tak pamětníka a jeho příběh veřejnosti. Srdečně Vás zveme a v případě zájmu prosíme o bezplatnou rezervaci na divadlo@divadlo-radost.cz

Díky nově vznikající spolupráci s Institutem Paměti národa Brno uvádíme pro zapojené žákovské týmy projektu inscenaci 24. října 1942 ve 12:00 téhož dne. 

A vítězem Festivalu Radosti se stává...

Hlavní cenu poroty získává inscenace Bílý tesák od Divadla Drak za brilantní koncepci a její řemeslně skvělé provedení v kombinaci s neodolatelným humorem a živou hudbou. Naše porota rovněž udělila cenu inscenaci Bezbřehá od Grupa Coincidentia za vytvoření odvážného, radikálního, emočně výrazného a zároveň divácky srozumitelného divadelního experimentu. Ocenění získala i inscenace OkololO, z produkce Bratislavské bábkové divadlo, za vitální energii, za citlivou vnímavost vůči dětskému divákovi, bohatou nápaditost a škálu použitých forem. A na závěr netřeba opomenout ani ocenění pro inscenaci Zakázané děti – Korczakův příběh od Teatr Lalek Banialuka. Porotu si získala její dramaturgicko-režijní koncepce, narace, herecká akce a autentické zpracování tematiky absurdity lidského násilí na nevinných dětských obětech.

The jury’s main prize goes to the production of White Fang by Divadlo Drak and the International Institute of Figurative Theatre for its brilliant concept and its excellent craftsmanship combined with irresistible humour and lively music. Our jury also awarded the prize to Grupa Coincidentia’s production of The Shoreless, for creating a bold, radical, emotionally compelling yet audience-understandable theatrical experiment. The award also went to OkololO, produced by the Bratislava Puppet Theatre, for its vital energy, its sensitivity to the child audience, its rich imagination and the range of forms used. Finally, we should not forget the award for the production Forbidden Children – Korczak’s Story by Teatr Lalek Banialuka. The jury was won over by its dramaturgical and directorial concept, impressive narration, acting and authentic treatment of the theme of the absurdity of human violence against innocent child victims.

Aneb Divadlo Radost na cestách

Radost on the Road! Největší dobrodružství nás čeká toto léto. Díky honorární konzulce v Atlantě, paní Monice Vintrlíkové, absolvuje část souboru Radosti velké turné po vybraných uměleckých centrech a českých a slovenských krajanských spolcích a sdruženích. Odehrajeme tu nejen představení Buffalo Bill a O kůzlátkách a vlkovi aneb když jde kůzle otevřít, ale přivezeme také výstavu loutek a workshopy pro veřejnost. Jednou ze zastávek je i největší americká organizace věnovaná loutkářství: The Center for Puppetry Arts v Atlantě nebo muzeum a knihovna zaměřující se na českou a slovenskou historii a kulturu v Cedar Rapids v Iowě. Držte nám palce, ať to všechno klapne, jak má!

Kráska a zvíře se vrací na jeviště Radosti

Po čase se opět můžeme těšit na inscenaci Kráska a zvíře, moderní adaptaci podle klasické francouzské pohádky. Jedna z nejkrásnějších francouzských pohádek pojednává o síle obětavosti a lásky, které dá hlavní hrdinka přednost před životem v přepychu a bohatství. Stejně jako ona, i každý z nás žije příběh svého života. Někdo ten svůj tráví sledováním příběhů druhých, takže nakonec ani nemá kdy naplno prožít ten svůj. Nezáleží na tom, jak kdo vypadá v záři televizních reflektorů nebo při potlesku diváků v televizním studiu. Světla televizního studia z nás lepšího člověka neudělají.

Těšíme se v Radosti už 5. 3. 2023 v 10:00 a 14:30Více informací zde.

Naši partneři:

brno_logo

Divadlo Radost

příspěvková organizace
Bratislavská 216/32
602 00 Brno-Zábrdovice

IČO: 00489123
DIČ: CZ00489123
DS: k6dkmq9