NAPSALI O NÁS

Exkluzivně pro Brňana: Pavel Hubička

Brňan (RUP)

Rád bych stvořil divadlo, které dokáže komunikovat s obrazotvorností dětského diváka, říká nový šéf Radosti.
Po mnoha letech působení Vlastimila Pešky vystřídal na postu ředitele Divadla Radost scénograf Pavel Hubička. Už dříve se v Radosti podílel na inscenacích Málinka, bobr a král na střeše, Kytice, Kouzelná flétna nebo Zlatovláska. Působil v Naivním divadle Liberec a v posledních letech se také pohyboval v zahraničí, zejména na polských divadelních scénách. Zkušenosti ze zahraničí hodlá promítnout i do programu Radosti – i přes veškeré komplikace, které současná doba přináší.
3.10.2020, Brňan.cz

Dokonalé kouzlo Čaroděje ze země Oz (hodnocení: 95%)

MLADÁ FRONTA DNES

Podle knihy Lymana Franka Bauma z roku 1900 Čaroděj ze země Oz vznikl nejen slavný americký film, ale i spousta divadelních inscenací.
Před nedlouhou dobou v Polárce, a to dokonce péčí téhož scénáristy Pavla Trtílka s týmž režisérem Michalem Sopuchem jako nyní v brněnském Divadle Radost.
Pokud byla pozoruhodná už jejich původní inscenace o tornádem odvanuté dívence Dorotce, jež v zemi Oz prožije neuvěřitelná dobrodružství, aby zemi zbavila zlých čarodějnic, pak v Radosti tento zážitek povýšili oba na nezapomenutelný.
Esprit, profesionalita, ale také pokora vůči námětu a porozumění dětskému divákovi, vnímanému s pozoruhodným věkovým rozpětím, tu dosáhly dokonalosti. Vzniklo tak úžasné, zdánlivě hravě a lehce působící představení, za nímž lze však tušit spousty poučené práce. Hlavně vedení skvělých herců, kde těžko chválit někoho zvlášť, ale zmiňme alespoň nováčka souboru Kateřinu Kocichovou v roli pěvecky skvělé a typově dokonalé Dorotky a Barboru Dobišarovou v báječně prožité roli zlé čarodějnice Hadrachy. Bonusem je nesmírně příjemná hudba Davida Rottera, výborné písně a také až neuvěřitelné scénické nápady Kataríny Kováčikové, které jsou i při své přirozenosti a jednoduchosti naprosto funkční a schopné vyvolat dokonalé kouzlo. Což ještě podtrhují kostýmy Sylvy Zimuly Hanákové. Chcete s dětmi prožít divadelní dokonalost v příběhu, který se neomrzí? Čaroděj ze země Oz to dokáže.
8.4.2019, MLADÁ FRONTA DNES, Brno a Jižní Morava

Poselství na pozadí příběhu Čaroděje ze země Oz?
Děti chtějí emancipované hrdinky fantasy vyprávění

Eliška Hypšmanová

Když v roce 1900 vydal Lyman Frank Baum knihu Čaroděj ze země Oz, z Dorotky, hlavní postavy, se stala dětská hrdinka. Podobně jako z Harryho Pottera nebo Alenky v říši divů. U rodičů se ovšem takové oblibě netěšila.
6.4.2019, Seznam.cz

Pohádka Loktibrada v Brně

Peter Stoličný

Klasická lidová pohádka se poprvé v tištěné podobě objevila na Slovensku, u Pavla Dobšinského (Prostonárodné povesti 1841), následně pohádku sepsala Božena Němcová ve svých Prostonárodných pověstech, 1861), a pokud vím, v tištěné podobě si pohádku převyprávěl až Alojz Mikulka, geniální brněnský výtvarník, spisovatel a dramatik, který se soustavně a s láskou věnuje tvorbě pro děti. To slůvko „geniální“ sem opravdu patří. Jeho tvorba plná fantazie a hravosti už oslovila neuvěřitelně hodně generací dětí.
9.10.2018, Blog redakce i-divadla

V Radosti ochutnáte Pipininy mňamňance (hodnocení: 90%)

Jiří P. Kříž

Brněnské Divadlo Radost má novou akvizici. Hereckou (zvládá všechny tlusťochy  od řezníka Krkovičky v Jájovi a Pájovi až po Jana Falstaffa v Paničkách windsorských), ale už i režisérskou: Michala Sopucha. Jak dobrou, na to se běžte podívat. Pokud vám utekl Špalíček veršů a pohádek určený nejmenším dětem, tak s těmi od pěti výš na Pipi Dlouhou punčochu.
Starší generace má k Pipi zvláštní vztah. Vychovali ji Kája Mařík (než ho definitivně zakázali), Malý Bobeš, Poplach v Kovářské uličce či Malá školačka s Čukem a Gekem. Nic proti tomu, ale zůstali jsme ochuzeni o zvláštní hravost a fantazii Astrid Lingrenové, o Děti z Bullerbynu, Ronju, dceru loupežníka, a hlavně o Pipi Dlouhou punčochu. Tu Lindgrenová napsala hned po válce, u nás se však na její vydání čekalo až do roku 1976.
Milovat Pipi
A tak tu severskou krásu, drsné žertování, hubatost, říznost, nebojácnost, to všechno plné fantazie, čteme až našim ratolestem a vnukům. A koukáme, jak autorčiny piráty, policajty, namyšlené dámy-klepny, kořalu, učitele, prodavačku preclíků umí i na jevišti vyprovodit smíchem, a o to víc milují černochy z Kurekuredutu, papouška Pana Nilsona, Aniku, Tomyho, ale hlavně svéhlavou, ale dobráckou zrzku Pipi, která si troufá žít i bez rodičů.
Do Radosti se Sopuchem vstoupila i jiná poetika, trochu odlišná od neunavitelného principála Pešky. Pro zvýšení akčnosti některé postavy příběhů Pipi Dlouhé punčochy a jejích kamarádů za trest poskakují na trampolíně, ba dokonce z ní lítají nejenom pánubohu do oken. Na jeviště se vejde nejenom vila Vilekula, ale i dobrodružná loď Hopetosa.
Písniček je také v Sopuchově inscenaci hodně, a protože je vymyslel David Rotter, jsou moc hezké a zapamatovatelné. Lucii Labajové se povedly kostýmy i scéna. Odpovídají ilustracím, jak je známe hlavně od Adolfa Borna, na první pohled trochu staromódní, hlavně však stejně rozverné jako jejich titulní hrdinka.
Piráti a ti druzí
Pipi, celým jménem Pipilota Citrónie Cimprlína Mucholapka Dlouhá punčocha (hraje ji Barbora Dobišarová), umí strhnout děti k účasti na nekonečných ztřeštěnostech. Sekundují jí Ladislava Jančíková nebo Michaela Rotterová v roli Aniky a Jan Šťáva jako Tomy. Zvládají obstojně i choreografické vymyšlenosti Hany Litterové. Potřebnými karikujícími rysy vybavili piráty a další strašidla Vilém Čapek, Jiří Daniel, Pavel Novák, Dalibor Dufek.
Neodolatelnou kurekuredutskou ženou, nositelkou všech mateřských symbolů pravěkých moravských Venuší, je Eva Lesáková. Úhrnem: Pipi Dlouhá punčocha v Radosti je tak dobrý kousek, že ho nadšeně přijímají a komentují děti, kterým je určen, ale i jejich paní učitelky, případně rodičové. To se stává málokdy, protože obvykle si zejména pedagogický doprovod při představeních sděluje pozitivní i negativní pocity z předešlé noci s partnerem.
Divadlo Radost Brno - Astrid Lindgrenová: Pipi Dlouhá punčocha. Scénář a dramaturgie Pavel Trtílek. Režie Michal Sopuch, choreografie Hana Litterová, výprava Lucie Labajová, hudba David Rotter, pohybová spolupráce (trampolíny) Gabriela Janíková.
Premiéra 15. února, psáno z reprízy 22. února 2018.

Pipi Dlouhá punčocha – výborná inscenace v brněnském Divadle Radost

Svěží vítr a plnou náruč dobré nálady nabízí nejen dětem, ale i dospělému doprovodu premiéra nové inscenace Divadla Radost.
19.2.3018, Novinky.cz

Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 232)

Není repríza jako repríza. Březnovým představením oslavilo Divadlo Radost třetí výročí vzniku inscenace Kouzelná flétna. Byl jsem u toho, když se inscenace narodila, nemohl jsem nebýt u reprízy výroční.
1.4.2017, Divadelní noviny

Ve Windsoru mají díky Radosti nejen veselé paničky, ale i skvostné mistry pěvce

Jak jinak než radostně a v úsměvném duchu se mohla nést premiéra Veselých paniček windsorských v brněnském Divadle Radost.
2.4.2017, Novinky.cz