Petr Šmiřák

Odkud přicházím?Své dětství jsem prožil v severomoravském Krnově, kde jsem od šesti let navštěvoval Základní uměleckou školu. Začínal jsem hrou na zobcovou flétnu a po dvou letech mi byla přidělena Tuba - nástroj, který byl stejně velký jako já, navíc se mi vůbec nelíbil a už vůbec jsem na něj nechtěl hrát. Místní orchestr však potřeboval hráče na Tubu, takže jsem se po roce stal členem Dechového orchestru mladých pod vedením Karla Dospivy, který nás vedl velmi tvrdou, ale cílevědomou rukou. Pod jeho vedením jsme dosáhli obrovských úspěchů - nejlepší mládežnický orchestr v Česku a jeden z nejlepších v Evropě. Díky tomu jsme byli zváni do mnoha evropských zemí na přehlídky a soutěže orchestrů. Dokonce jsme koncertovali v londýnské Carnegie Hall a nebo ve Španělském sále na Pražském hradě pro pana prezidenta a vládní "smetánku". Bylo pro mne obrovským zážitkem zažít s orchestrem novoroční oslavy Paříže i Londýna. Jako dítě jsem ochutnal opojné pocity vítězství, ale největší odměnou pro nás bylo "mrazení v zádech" a "husí kůže", které jsme cítili na koncertech při nádherných harmoniích L. Bernsteina, E. Morriconeho, A. L. Webbera a dalších světových, ale i českých skladatelů. Zamiloval jsem se do hudby.

V patnácti letech jsem se proto rozhodl studovat hudbu na brněnské konzervatoři. Zde jsem se opět stal členem dechového orchestru pod vedením pana Evžena Zámečníka. Pod jeho taktovkou jsme opět dosáhli obrovských evropských úspěchů. Byla to zlatá éra, na kterou s láskou vzpomínám. Hru na Tubu jsem si zamiloval natolik, že po mnohaletém každodenním pěti až šestihodinovém cvičení jsem měl tu čest zahrát si svůj absolventský koncert se symfonickým orchestrem, což byla pro mne nejvyšší pocta.

Jako tubista jsem začal spolupracovat s různými kapelami - folkové OKO a Ivo Cicvárek, jazzové Quakvarteto, lidový Cimbal Classic, world music Tom Kočko & Orchestr.

Přes tyto úspěchy mne začala volat silná touha po umění zpěvu, která se lehce ozývala již při studiích na konzervatoři. Měl jsem to štěstí, že jsem byl přijat na Muzikálové herectví na JAMU, kde mne učil vynikající pan docent Karel Hegner, kterému vděčím za pevné základy pěvecké techniky, kterou nadále rozvíjím a zdokonaluji.

Po studiích JAMU (r. 2007) jsem získal angažmá v Loutkovém divadle Radost, kde jsem mohl využít vše, co jsem se doposud naučil. Hostoval jsem také v Městském divadle Brno, kde jsem ztvárnil několik malých i velkých rolí v muzikálech - Bídníci, Na skle malované, Sněhurka a sedm trpaslíků, Jekyll & Hide, Mozart, Probuzení Jara, Mary Poppins...

S kolegou Vladimírem Řezáčem jsme v roce 2013 založili duo Sing Brothers, s nímž zpíváme na oslavách, svatbách a městských slavnostech. V roce 2016 se začala zhmotňovat má touha zpívat s orchestrem nebo s kapelou. Založil jsem profesionální hudební skupinu Sixmen, s níž se věnujeme "soft jazzovým" úpravám populárních skladeb od počátku 20. stol. po současnost. Také jsem začal pěvecky spolupracovat s brněnským New Time Orchestra. V roce 2020 jsem měl poprvé tu čest zazpívat si jako sólista s Filmovou filharmonií v pražském Rudolfinu.Kdo jsem?Jsem tvůrčím člověkem, který miluje přírodní krásy a krásy okamžiku.

Jsem milovníkem hudby, při které běhá mráz po zádech a naskakuje husí kůže.

Jsem nadšeným hráčem deskových her, i když někdy prohrávám.

Jsem milujícím otcem své dcery a milujícím mužem své ženy.

Zamiloval jsem se do studia tvorby filmu a fotografie.

Jako učitele zpěvu mne baví předávání mých dosavadních pěveckých zkušeností dalším talentovaným zpěvákům.

Zamiloval jsem si dětské publikum, pro které je opravdu radost hrát.Kam jdu?Snažím se žít v přítomnosti, neboť je to jediná jistota, kterou máme. Tím, co dělám v přítomnosti, se snažím formovat svoji budoucnost, která je i přesto nejistá. Rád bych zdokonaloval své dovednosti a nadále se věnoval umělecké tvorbě, ať už hudební, divadelní či filmové a přitom měl dostatek čas pro rodinu, přátele a deskové hry.

Divadlo Radost

Petr hraje v představení

Divadlo Radost

O Malence

3+

Kytice

10+ a dospělí

Kráska a zvíře

10+

Čaroděj ze země OZ

8+

ZVĚDAVÉ SLŮNĚ aneb Proč mají sloni dlouhé choboty

3+

24. října 1942

12+ a dospělí

Operky - Budulínek, Červená Karkulka, O dvanácti měsíčkách, O Šípkové Růžence

4+

Volte zvířata

3+