BYLI JSME V AMERICE!
Část našeho hereckého souboru se společně s panem ředitelem, naší dramaturgyní a dalšími členy divadla 22.7. vypravila do USA reprezentovat Divadlo Radost, tradici českého loutkářství a jeho současné směřování, podporovat české kulturní dědictví a upevňovat česko-americké vztahy. Jedním z témat této naší výpravy je také migrace Čechů a Slováků do Nového světa na začátku minulého století a cílem je mimo jiné budování a udržování vztahů s krajany či jejich potomky a návštěva české a slovenské komunity v USA. Na tuto cestu přes oceán jsme se vypravili zejména díky pozvání honorární konzulky České republiky v Atlantě Moniky Vintrlíkové, generální ředitelky The National Czech & Slovak Museum and Library Cecilie Rokusek, honorární konzulky Sharon Valášek v Kansas City, honorárního konzula Briana Vaníčka v Houstonu a české komunity v Yukonu.
Z Česka do dalekého USA jsme přivezli dvě z našich inscenací – O kůzlátkách a vlkovi a Buffalo Bill, které jsme odehráli celkově DĚVETKRÁT! Kromě toho jsme speciálně pro toto turné vytvořili 2 workshopy pro veřejnost - Já, loutka: Zrod a probuzení a Show must go on! - a přednášku o současném stavu loutkářství v Čechách a na Moravě - Marioneta: Tradice - artefakt - partner. A přivezli téměř 60 loutek z depozitáře divadla na výstavu loutek nazvanou It's a Joy! (Je to radost!) v Georgii. Ta nejstarší z loutek má přes 50 let!
Naší první zastávkou a místem příletu do USA byla Chicago v Illinois. Chicago známé svou českoslovanskou historií nás přivítalo s otevřenou náručí. V T. G. Masaryk Czech School proběhla naše první přednáška a následná diskuze a setkání s našimi krajany. Někteří z nich dokonce mluvili i česky! Na ně i na chicagský skyline budeme ještě dlouho vzpomínat!
První 2 představení O kůzlátkách a 2 představení Buffala se však uskutečnila až v Cedar Rapids v Iowě v sále The National Czech & Slovak Museum and Library. Ústřední téma Buffalo Billa - emigrace do USA - silně rezonovalo s publikem, které se neubránilo slzám a dojetí a odvděčilo se nám potleskem ve stoje. Děkujeme! Po každém ze 4 představení následoval workshop, při kterém se mohli děti i dospělí seznámit s loutkami a jejich vedením, a dokonce si vyrobit vlastní 2D loutku z papíru. Těžko se nám s krajany ze Cedar Rapids loučilo, ale turné muselo pokračovat!
Vypravili jsme se tedy do Wilber v Nebrasce (mimochodem přezdívaný české hlavní město USA!) kde zrovna probíhal každoroční festival českého kulturního dědictví - The Wilber Czech Festival. Kromě účasti ve dvou průvodech jsme měli možnost postavit si vlastní stánek Radosti a oslovovat přímo návštěvníky festivalu a setkat se s významnými představiteli českých komunit. Poslední den festivalu jsme pak odehráli představení O kůzlách a vlkovi a po třech dnech jsme odjížděli plni dojmů a potěšeni udržováním českých tradic i v USA!
Zamířili jsme do Kansas City v Missouri. Díky paní konzulce jsme mohli nahlédnout do dílen kolegů loutkářů z What if Puppets, se kterými jsme si vzájemně vyměnili zkušenosti z našich odlišných zkušeností a kulturního prostředí. A ještě tentýž den jsme v The Kansas City Public Library – Plaza Branch zahráli už čtvrté představení O kůzlátkách a vlkovi, po kterém opět následoval workshop. Dočkali jsme se nadšených reakcí dospělých a hlavně spousty dětských úsměvů a smíchu! Náš bohužel krátký pobyt v tomto městě jsme si náramně užili a zase vyrazili na cestu!
Po příjezdu do Yukonu v Oklahomě jsme byli vřele přivítáni představitelkou tamní české komunity - Elaine Bendou, která nám společně se svým týmem umožnila uvést Buffalo Billa i o Kůzlátkách včetně workshopu v The Czech Hall. V Yukonu jsme pocítili srdečnost a vřelost našich krajanů, kteří nejenže dorazili na naše představení, ale ještě nás pozvali na pravidelnou sobotní taneční noc, při které si naši herci dokonce zazpívali na pódiu s kapelou! S těžkým srdcem jsme toho české hlavní město Oklahomy opouštěli, abychom zamířili do....
...Temple v Texasu! Po milém přivítání pana konzula jsme pro texaské publikem zahráli hru O kůzlátkách a vlkovi v prostorách divadelního sálu The Cultural Activities Center, po které následoval další workshop. Po tomto devátém a posledním představení na území USA jsme se rozloučili s herci, techniky a inspicí, kteří se po téměř 4 týdnech vypravili na více než dvanáctihodinový let zpátky do České republiky. A zbytek? Ten čekal ještě další týden v USA.
V Georgii jsme nelenili a v Gainesville vlastními silami nainstalovali výstavu loutek, která se uskutečnila v The Arts Council Smithgall Arts Center. Ještě den ten proběhlo slavností zahájení výstavy doprovázené komentovanou prohlídkou a workshopem. Výstava byla k vidění celý měsíc a dočkala se ohromného úspěchu! Následující dny jsme strávili s našimi americkými kolegy v Atlantě v Center for Puppetry Arts, největší instituci zabývající se loutkářstvím v USA! Prohlédli jsme si jejich obrovskou sbírku loutek z celého světa a přijali pozvání na loutkové představení z jejich produkce - Owl at home. Obojí rozhodně stálo za vidění. My jsme zase dostali příležitost americkou veřejnost i profesionály informovat o stavu loutkářství v České republice a o činnosti a východiscích Divadla Radost při panelové diskuzi a děti zabavit při jednom z našich workshopů. A po měsíci plném amerických zážitků nastal čas vypravit se zase domů, do Brna.
Celkem 8 amerických měst, 6 států a 30 dnů! Byla to jízda! Děkujeme!
Turné se uskutečnilo díky finanční podpoře Jihomoravského kraje, Statutárního města Brna a ve spolupráci s Honorárním konzulátem České republiky v Atlantě, The National Czech & Slovak Museum and Library, Center for Puppetry Arts, Moravským zemským muzeeum a ALBAformem.